Pamiętam, jak wybraliśmy się z Andrzejem Kalinowskim do Krakowa i jak pierwszy raz szepnął: zobaczysz, i u nas będą targi. Uwierzyłam, bo jest człowiekiem, który tylko czasem rzuca słowa na wiatr. Bardzo rzadko! Natychmiast nadałam korespondencję do radia, zakończoną słowami: „…a od przyszłego roku- także u nas”.

I tak, od siedmiu lat, najpierw na lodowisku, a potem już w eleganckiej Operze przy Odeskiej przechadzamy się wczesną wiosną wśród książek. Targi to radość ze spotkań, także autorskich. Moja biblioteka powiększyła się o cztery książki z autografem (kolekcjonuję podpisy autorów, z którymi rozmawiałam)

Był Zygmunt Miłoszewski, w zabawnej, ironicznej przekomarzance o wyższości nad Grzegorzem Kasdepke (to jego przyjaciel). Była siostra Małgorzata Chmielewska, w interesującej rozmowie o tym, jak czynić dobro. Była Joanna Dobkowska – z fascynującą opowieścią o modnych damach i dżentelmenach z XIX wieku. I Był Grzegorz Kasdepke, któremu dzieci zadawały niewybredne pytania. „Czy zdradza pan żonę?”-zapytała jedna z dziewczynek.

Jak zawsze targi stały się wspaniałym czasem pełnym literatury i rozmów.

 

To zdjęcie też zrobił Jerzy Doroszkiewicz.

 

A to – Michał Koliński z Wydawnictwa Księży Młyn

Tu, na powyższym zdjęciu oglądam z Grzegorzem Kasdepke pewną książkę. „Sekrety Łomży i Ostrołęki” udało mi się napisać razem z Grzegorzem Maculewiczem. Ale na stoisku targowym byłam sama. Zachęcam drugiego Grzegorza do lektury i podróży!

Tym razem na targach występowałam w trzech odsłonach. Byłam autorką, która podpisywała książki. Prowadziłam spotkania z literackimi gwiazdami (mnóstwo ludzi, na czterech spotkaniach było ich ponad półtora tysiąca!) a przede wszystkim relacjonowałam wszystko w radiu. Nie zabrakło jednak czasu na kawę z radiowymi koleżankami.

Olga i Miłka w zawodowym selfie. Radio tylko przecież nie tylko głos…

Także twarz- Marcela i Gabriela. Czytających dziewięciolatków.

 

Warto bywać na targach, ale najpierw trzeba zakochać się w lekturze. Możecie to zrobić ze mną – w radiu, codziennie o 12.15. Polskie Radio Białystok, 99.4 FM. Czekam na Was!