Czy pamiętam jeszcze, jak to się zaczęło?  Był ponury listopad, moja córeczka miała zaledwie roczek. Byłam młodą radiową mamą, która tuż po pracy biegła do domu, żeby być jak najdłużej ze swoim dzieckiem.

Nie miałam wtedy zbyt wiele czasu, żeby chodzić po bibliotekach i księgarniach, a bardzo lubiłam czytać. Wysłałam kilka propozycji do wydawnictw z prośbą o książki do recenzji -i odpisały!

Tak narodził się najpierw Kram z książkami, literacka audycja radiowa, a potem coroczna edycja Gwiazdki z książką.

Zaczynało się od sześciu pytań, ale zadawanych przez dwa tygodnie, w poniedziałek, środę i piątek. Od piątej edycji zrobiliśmy już zagadek dziesięć, więc jak łatwo policzyć na radiowej antenie zadałam 184 pytania. Było o literaturze w każdym możliwym wydaniu: popularnym, naukowym, rocznicowym, ciekawostkowym, a nawet plotkarskim. Dla promocji książek i wiedzy ze świata wydawców zrobiliśmy więcej niż niejedna audycja radiowa czy telewizyjna.

Ten skromny konkurs rozrósł się do wielkich rozmiarów, uczestniczą w nim wszystkie liczące się wydawnictwa, fundując nam nagrody dla uczestników. Liczba słuchaczy w grudniu wzrasta o kilkadziesiąt procent, a strona internetowa Gwiazdki notuje najwyższe wskaźniki popularności, przewyższając  wszystkie najważniejsze informacje, w tym sportowe, z sukcesami Jagielonii.

Jednym słowem- jesteśmy na topie! I to dzięki konkursowi literackiemu, w którym do wygrania są książki. Czy tworzymy jakąś nową modę, czy idziemy pod prąd smutnym statystykom?

Sukcesy konkursowe to także listy gratulacyjne od bibliotek, bo podczas któregoś z jubileuszy, kilkanaście bibliotek otrzymało od nas paczki z książkami dla czytelników. To także listy od słuchaczy, którzy dziękują za grudniową zabawę w tradycyjne słuchanie radia i szukanie odpowiedzi, często rodzinnie.

A przede wszystkim to konkurs na najpiękniejsze kartki świąteczne. Bodajże pięć lat temu po raz pierwszy otrzymałam własnoręcznie zrobioną choinkę z kolorowych piórek, z dołączonymi odpowiedziami. Nagrodziłam ją, pochwaliłam – i pooooszło!

Odpowiedzi na drewnianej desce, ukryte w połączonych pudełkach po zapałkach, wyhaftowane, umieszczone w książce zrobionej z marcepana, malowane, rzeźbione – jednym słowem: piękne

Najlżejsza kartka pocztowa z odpowiedziami zrobiona była z pomarańczowych piórek w kształcie choinki, a najszybciej pozbyliśmy się kartki pocztowej z odpowiedziami z marcepana w kształcie książek (zjedliśmy ją , była smaczna)

Kartki w formie wyszywanek (ktoś nawet kiedyś zaadresował kopertę wyszywając na niej adres)- są najpopularniejszymi wśród tych, które własnoręcznie przygotowują słuchacze.

Choinka (z ołówków, guzików, szyszek, wyklejanek) jest pierwszym symbolem, jaki pojawia się na kartkach z odpowiedziami.

Dostałam  kilka swoich karykatur i portretów w ramach Gwiazdki z Ksiązką.

I pomyśleć, że wszystko zaczęło się dwadzieścia dwa lata temu, od pomysłu, że na Gwiazdkę najwłaściwsza jest pod choinką… książka. 🙂

I w tym roku zapraszam Was do zabawy!

https://www.radio.bialystok.pl/gwiazdkazksiazka